Inloggen
terug

Werkgroep BPF – Atelierbezoek Hoogduin Papierrestauratoren

Auteur: Mariska Castelijn (Restaurator Papier, Castelijn Papierrestauratie)

Het eerste geslaagde atelierbezoek van de BPF-werkgroep was op 19 juni 2025 een feit! Hilde Schalkx en Ted Indeweij Gerlings waren zo vrij de deuren van Hoogduin Papierrestauratoren voor 12 leden te openen om een uitgebreide rondleiding te geven in hun atelier. 

Een warm welkom door Hilde en Ted bij Hoogduin Papierrestauratoren (foto: Anastasia Baars)
Het bedrijf in Delft specialiseert zich in massaconserveringsprojecten. Hier komt een geheel andere manier van werken bij kijken dan zelfstandig boek-en papierrestauratoren misschien gewend zijn. Een voorbeeld zijn de aantallen: Een project bestaat al snel uit grote aantallen objecten die ter voorbereiding van digitalisering moet worden behandeld. Hierin is het gebruik van speciale formulieren van nut om de aantallen bij te houden.
Uitleg van het aanvezelen van documenten door Willem Hoogduin
Bekijken van aangevezelde documenten.
De materialen worden naast kwaliteit ook gekozen op hun applicatiesnelheid en werkzaamheid. Naast gezaagde, soms getoonde, rollen Japans papier gebruiken de medewerkers van Hoogduin voornamelijk pre-coated tissues die worden geactiveerd met minimale vocht of hitte van een speciale strijkbout. 

Hoogduin houdt zich verder bezig met het herverpakken van archieven en vaststellen van schimmelplagen in de collectie. Voor het behoud van waszegels hebben ze een speciale verpakking ontwikkeld van zuurvrij karton met opstaande rand. Hoogduin heeft de verpakking over tijd verder ontwikkeld met speciale gleuven om polyester film banden door te rijgen. Zo kan de charter met waszegels veilig worden vastgezet en wordt verder hanteren van het object vergemakkelijkt. 

Ted geeft uitleg over de opslagmethode voor charters met zegels.
Uitleg over het testen van aanwezigheid van schimmels in collecties.
De rondleiding eindigde met een demonstratie van de aanvezeltafel waar Hoogduin Papierrestauratoren bekend om is. Deze machine werd zelf door oprichters Willem Hoogduin en Ted Indeweij Gerlings ontworpen en gebouwd. Hier worden (uit elkaar vallende) objecten met veel schade - bij ijzergallusinkt na een fytaatbehandeling - op een vel Japans papier door de machine gevoerd. De beschadigde papieren worden door de waterdruk en pulp die door de machine gaan met de snelheid van het licht gerepareerd. Na een verlijming kunnen ze weer veilig worden gehanteerd.
De aanvezelstraat in werking voor het aanvezelen van documenten
Met direct zichtbare resultaten! (foto: Anastasia Baars)
Bedankt Hilde en Ted voor de interessante rondleiding en op naar meer atelierbezoeken van de BPF werkgroep in de toekomst! 

De foto’s in deze blogpost zijn gemaakt door de auteur tenzij anders vermeld.